Kategóriák

Davis Kupa - Fucsovics nyert, Balázs közel állt a bravúrhoz, 1-1-re áll a párharc

2017. 09. 15. 23:25:00 - MTI -
Fucsovics Márton ötszettes mérkőzésen legyőzte Andrej Rubljovot, Balázs Attila négy szettben kikapott Karen Hacsanovtól az oroszok elleni budapesti tenisz Davis Kupa-párharc pénteki második mérkőzésén, ezzel a magyar válogatott 1-1-re áll a nyitónap után.

A Kopaszi gáton emelt ideiglenes - mintegy négyezer férőhelyes - stadionban ideális körülmények várták a csapatokat, az első nézők már egy órával a kezdés előtt a lelátókon élvezték a napsütést és huszonkét fokos kora őszi időt.

A két válogatott hetedik összecsapására készült, az előző hatot rendre az oroszok nyerték. Legutóbb 1996-ban találkoztak, az oroszok 4-1-es sikerével a magyar együttes akkor kiesett az elitet felvonultató világcsoportból, melybe most, az euro-afrikai zóna I-es csoportjának rájátszásából nyílt ismét alkalom feljutni. A 21 évvel ezelőtti párharcnak tevékeny részese volt Köves Gábor is, aki jelenleg a nemzeti együttes kapitányaként dolgozik.

Fucsovics Márton Andrej Rubljov elleni Davis Kupa mérkőzésén (2017.09.15. Kopaszi Gát)

Budapest, 2017. szeptember 15. Fucsovics Márton játszik Andrej Rubljov ellen a tenisz Davis Kupa világcsoportjába jutásért rendezett Magyarország - Oroszország mérkőzésen a Kopaszi-gáton emelt ideiglenes stadionban 2017. szeptember 15-én. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt (az oldalon található összes fotó: Szigetváry Zsolt)

Ami a nemzetközi szövetség DK-ranglistáját illeti, az oroszok a 15., míg a magyarok a 26. helyen állnak.

Az orosz Andrej Rubljov a Fucsovics elleni mérkőzésen. (2017.09.15. Kopaszi Gát)Az 500 néző előtt elrajtoló budapesti csata első meccsét Fucsovics, a hazaiak éljátékosa vívta a vendégek másodikjával, az idei US Openen negyeddöntős Andrej Rubljovval (37.). A világranglistán 113. magyar első bréklabdájánál még elcsúszott a salakon, ám a negyediket már kihasználta, és 3-1-re ellépett. A dühöngő orosznak a pályával, a bíróval és a közönséggel is gondjai akadtak, a 25 éves hazai kedvenc újabb brékjénél pedig már elütötte a labdát mérgében.

A félórás és váratlanul egyoldalú nyitószettet követően a második játszma már 2500 szurkoló előtt kezdődött, s a 19 éves orosz továbbra is hasztalanul küzdött első bréklehetőségéért. Az idén Wimbledonban és a US Openen is főtáblás Fucsovics - aki utóbbi 13 Davis Kupa-meccséből 12-t nyert - 3:3-nál került ismét lépéselőnybe, majd ellenfele első két bréklabdáját hárítva 5:3-ra meglépett. Nyolcvan perc elteltével álló ováció fogadta a stadionban, hogy 6:2, 6:4 állt az eredményjelzőn.

A harmadik felvonásra sűrű felhőzet érkezett a magyar főváros fölé, így a felek villanyfényben folytatták a mérkőzést. A tekintélyes hátrány ellenére Rubljov nem adta fel, és rögtön elvette a magyar szerváját, aki 3:3-nál visszajött a szettbe. Az ekkor már alig rontó moszkvai teniszező 4:5-nél még nem tudott élni játszmalabdájával, ám tovább bombázta ellenfele fonákját, és 5:6-nál már nem rontott. A negyedik szettben Fucsovics egyre fáradtabbnak tűnt, rövidíteni próbálta a labdameneteket, a rendkívül stabil orosz azonban türelmesen mozgatta őt, és 6:2-vel kiegyenlített, így 2 óra 50 perc után jöhetett a döntő szett.

Ebben kellemes meglepetésre megtört Rubljov lendülete, a magyar játékos elvette az adogatását, csakhogy rögtön el is bukta a sajátját. Mindketten utolsó tartalékaikat mozgósították, Fucsovics 4:3-nál néhány bámulatos labdamenetet követően brékelt, mire az orosz földhöz vágta az ütőjét. Egy viszonylag sima adogatójátékot követően, 5:3-nál Rubljov szétesett, s egy újabb brék után már talpon volt a publikum, Fucsovics pedig térdre ereszkedve ünnepelt. A találkozó 3 óra 25 percig tartott.

"Voltak nehéz pillanatok, de a közönség átsegített rajtuk. Szurkoljon mindenki Attilának is" - mondta a boldog győztes.

Balázs Attila az orosz Karen Hacsanov elleni mérkőzésen. (Davis Kupa - 2017.09.15. Kopaszi Gát)

A Kopaszi gáton emelt ideiglenes - mintegy négyezer férőhelyes - stadionban Fucsovics Márton diadala után némileg megcsappant a nézőszám, de a hűvös idő ellenére így is mintegy 1500-an bíztatták Balázs Attilát.

A világranglistán 164. hazai játékos az ellenfél legjobbjával, Karen Hacsanovval (32.) csapott össze, ám a meccs korántsem alakult simán. A 198 centis orosz látványosan szenvedett a lassú salakon, amelyen még sosem vívott DK-mérkőzést: 210 kilométer/órás szervái és elemi erejű tenyeresei rendre elhaltak a borításon, a magyar teniszező magabiztosan nyesegette vissza a kemény pályán vagy füvön foghatatlan ütéseket. A játszma 2:2-nél dőlt el, amikor a hosszú meneteket jobban bíró Balázs elvette ellenfele szerváját, majd 5:3-nál szettlabdához jutott. Az elsőt még hárította a moszkvai óriás, a másodikat azonban csaknem kiütötte az arénából.

A folytatásban a 28 éves Balázs elvesztette az adogatását, de a tempót remekül variálva rögtön vissza is vette, aztán újabb brék következett. Hacsanov innentől nyugodtabban irányított, sorra hozta a gémeket, a magyar játékába pedig egyre több hiba csúszott. Nemsokára már 5:1 állt az eredményjelzőn, majd 1 óra 20 perc elteltével az orosz kiegyenlített.

A harmadik felvonás hosszabb lett, mint az első kettő együttvéve: Balázs 4:2-re elhúzott, Hacsanov utolérte őt, de nem tudta kiszerválni a játszmát, amely emlékezetes rövidítésbe torkollott. Igazi salaktenisz zajlott a pályán, egymást érték a hosszú fonákcsaták, rövidítések, átemelések. A hazai kedvencnek kettő, míg ellenfelének hat szettlabdája volt, aztán a 26. (!) labdamenet végén az orosz került szettelőnybe.

Balázs egyre fáradtabban küzdött, gyakran masszírozta a lábát, riválisa viszont tartotta a ritmust, és 3:0-ra meglépett. Ekkor már a körülmények sem kedveztek, 14 fokra hűlt a levegő, a közönségből megmaradt 100-150 fő kabátba-porkócokba burkolva figyelte, amint Hacsanov magabiztosan hozta a játszmát és ezzel a 3 óra 7 perces mérkőzést is.

"Görcsölt a lábam, szervánál is zavart, kiadtam magamból mindent. Remélem, a holnapi párosra rendbe jövök" - mondta Balázs a meccs urán.

A párharc 1-1-re áll, a szombaton 14 órakor kezdődő párost Fucsovics és Balázs vívja Danyiil Medvegyev és Konsztantyin Kravcsuk ellen.